ADAPTACJA

W jaki sposób można zmniejszyć dramat przystosowania się dziecka do przedszkola?

Dziecko zaczynając okres przedszkolny napotyka na wiele przeszkód do pokonania. I chociaż bólu rozstania nie da się uniknąć, to można pomóc dziecku, aby wkroczyło do przedszkola pewniejsze i spokojniejsze.

DROGI RODZICU, OTO KILKA SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW ŁAGODZENIA TEJ SYTUACJI:

• Wspólnie z dzieckiem poznaj jego nauczycielki, ich imiona. Porozmawiaj z nimi o swoim dziecku i twoich wątpliwościach.
  • Szatnia to kolejne miejsce, które twoje dziecko powinno poznać. Usiądź z dzieckiem w szatni przy jego znaczku i spokojnie pozwól mu się przebrać. Pokaż, gdzie należy odłożyć buty, sweterek i inne rzeczy.
  • Poznaj z dzieckiem jego nową salę. To ważne miejsce, w którym twoje dziecko będzie spędzać wiele czasu. Pozwól dziecku pobawić się w nowym otoczeniu, poznać rozkład „kącików” i zabawek.
  • Zadbaj o poznanie łazienki – wspólnie z dzieckiem oglądając jej wyposażenie, dziecko może skorzystać z toalety i umyć ręce. Przygotuj swoją pociechę do samodzielnego korzystania z toalety, tak, aby w chwili potrzeby mogło samo ją załatwić. Samodzielność w załatwianiu potrzeb fizjologicznych oraz swoboda zgłaszania tych potrzeb jest bardzo istotna, zwłaszcza w pierwszych chwilach pobytu w przedszkolu.
  • Pomóc dziecku mogą też codzienne domowe rytuały porządkujące dzień i wprowadzające je w atmosferę przedszkolną.
  • I RZECZ NAJWAŻNIEJSZA: dziecko powinno być pewne twojej miłości i słowności. Jeśli obiecasz, że odbierzesz dziecko po obiedzie, zrób to. Nie zawiedź jego zaufania i wiary w twoją miłość.

Adaptacja dziecka do środowiska przedszkolnego jest wspólną i ważną sprawą rodziców oraz nauczycieli.